Çevre ve Temizlik  

Soru ve isteklerinizi en hızlı bir şekilde cevaplayacak ekimiz taleplerinizi beklemektedir.

0216 589 93 33  

temizlik

daire temizlik şirketleri

eşyalı ev temizliği

endüstriyel temizlik

koltuk yıkama şirketleri

koltuk temizleme şirketleri

küçükyalı halı yıkama fabrikası

halı yıkama firmaları

cam ve dış cephe temizliği

fabrika temizliği şirketleri

zemin temizliği firmaları

hastane temizliği şirketleri

okul, dersane temizliği

inşaat sonrası temizlik

inşaat sonrası daire temizliği

ilaçlama şirketleri

plaza temizliği

villa temizliği

gemi, yat temizliği

işyeri temizliği

cami, ibadethane temizliği

temizlik şirketleri

temizlik firmaları

temizlik hizmetleri

temizlik işi şirketleri

evden eve nakliye


Müşteri hizmetleri departmanımıza online olunan her an bağlanabilir ve tüm sorularınızı iletebilirsiniz.Sizlere en kaliteli hizmeti sunmak görevimizdir.

Çevre ne demektir?
İnsanların doğup büyüdüğü, barındığı, eğitim gördüğü, alışveriş yaptığı, işini, mesleğini sürdürdüğü, dinlenip eğlendiği yerlerin tamamına çevre denir. Diğer bir ifadeyle hayatımızı kuşatan, insanları ve diğer canlıları kucaklayan yerlerin tamamı çevre olarak tanımlanır.

Çevremizi niçin temiz tutmalıyız?
Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur. Her canlı gibi insanda çevresiyle uyum içinde yaşamak zorundadır. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumak ise, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür. Bu nedenle vücudumuzu ve elbisemizi temiz tuttuğumuz gibi, yaşadığımız; uzak ve yakın çevremiz olan, evimizi, sokağımızı, okulumuzu, sınıfımızı, kısaca içinde yaşadığımız dünyamızı da temiz tutmalıyız.

Dinimizde çevre temizliğinin önemi nedir?
İslam ahlakının temel ilkelerinden biri de çevreyi korumaktır. Yüce Rabb’imiz, evreni en güzel şekilde yaratmış, gökyüzünde ve yeryüzünde bulunan her şeyi insanın emrine vermiştir.(Câsiye suresi, ayet 13) İnsanın huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesi için, Allah, ona güzel bir çevre teslim etmiştir. İnsan kendisine emanet edilen çevreyi korumakla görevlidir. Yüce Allah Kur’an’da “Göğü yükseltti ve dengeyi o koydu. Sakın dengeyi bozmayın.” (Rahman 7-8) buyurarak dengeyi bozacak davranışlardan kaçınılmasını istemektedir. Peygamberimiz de “Çevrenizi temizleyiniz” (Tirmizi, Edep, 41) buyurmuştur. Bu nedenle çevreyi korumak dini bir görevdir.

Çevre temizliği dinimizin bir emri olmasının yanında “hak” kavramı ile de yakından ilgilidir. Çünkü içinde yaşadığımız çevreyi başkaları ile paylaşırız. Buraların temiz tutulması ve korunması hepimizi ilgilendirir. Ortaklaşa kullandığımız çevreyi kirletmek onlara haksızlık olur. Bu nedenle bir kimsenin başkalarının kullandığı çevreyi kirletmeye hakkı yoktur. Bu “kendisine yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkalarına yapmamak” ilkesine ters düşer. Bu önemli bir ahlak ilkesidir.

Çevre temizliği ile ilgili olarak neler yapmalıyız?
Evimizi, okulumuzu temiz tutmalıyız. Çünkü zamanımızın büyük bir kısmı buralarda geçmektedir.
Evimiz barındığımız ve dinlendiğimiz yerdir. Evimizi temiz tutmalı ve bu konuda büyüklerimize yardımcı olmalıyız. Evimizin temiz ve düzenli olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Özellikle banyo, tuvalet ve lavaboların temiz olmasına dikkat etmeliyiz.

Okul yakın çevremizin yakın bir parçasıdır. Günümüzün büyük bir kısmı okulda geçer. Okulumuzun temiz olması, bize sağlıklı bir öğretim ortamı sağlar. Bu nedenle okulumuzu ve çevresini temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Yiyecek ve içeceklerimizi sağa sola atmak, duvarlara masaların üzerine yazı yazmak; çevremizi kirletmek çirkin ve sorumsuzca bir davranıştır.

Ev ve okul dışında yaşadığımız çevrenin temizliğine de dikkat etmeliyiz. Cadde, sokakları, park ve bahçeleri, ormanları piknik yerlerini temiz tutmak, kirletenleri uyarmak hepimizin görevidir. Bilmeliyiz ki, “temiz bir dünya temiz bir çevre” hem kendimiz için, hem de bizden sonra gelecek nesiller için çok önemlidir.

Çevreyi kirletenleri uyarmalı ve bu kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek için gayret göstermeliyiz. Bunu yaparken nezaket kurallarına dikkat etmeli, karşıdaki kimseyi üzmemeye özen göstermeliyiz. Aynı zamanda kendimiz de çevre konusunda duyarlı olmalı ve bu konuda insanlara örnek olmalıyız.

Kısaca sağlıklı, mutlu, huzurlu, barış içinde yaşamak için çevremizi temiz tutmalıyız. Bunun için çevre temizliğine hem kendimiz uymalı hem de başkalarını bu konuda uyarmalıyız.


Çevremi temiz tutarım, çünkü
Günlük hayatımızda sürekli olarak çevreyle iç içe yaşarız. Temiz bir çevre insana huzur ve mutluluk verir.
Sağlıklı olmak için çevremi temiz tutarım. Çünkü kirli bir çevre birçok hastalığın kaynağıdır.
Çevremiz Allah’ın bize bir emanetidir. Çevreme zarar verdiğimde emanete ihanet eden bir insan durumuna düşerim.
Çünkü içinde yaşadığımız çevreyi başkaları ile paylaştığımı bilirim. Bu nedenle ortaklaşa kullandığımız çevreyi kirletmenin, onlara haksızlık olduğu bilinciyle hareket ederim. Çevremizi bulmak istediğim şekilde tertemiz bırakmalıyım. “Her zaman kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başkalarına yapmamayı” kendime ilke kabul ederim.

Bütün bu ve benzeri nedenlerden dolayı çevremi temiz tutmalıyız.
 

       

temizlik daire temizlik şirketleri eşyalı ev temizliği endüstriyel temizlik koltuk yıkama şirketleri koltuk temizleme şirketleri küçükyalı halı yıkama fabrikası halı yıkama firmaları cam ve dış cephe temizliği fabrika temizliği şirketleri zemin temizliği firmaları hastane temizliği şirketleri okul, dersane temizliği inşaat sonrası temizlik inşaat sonrası daire temizliği ilaçlama şirketleri plaza temizliği villa temizliği gemi, yat temizliği işyeri temizliği cami, ibadethane temizliği temizlik şirketleri temizlik firmaları temizlik hizmetleri temizlik işi şirketleri evden eve nakliye