mum lekesi nasıl çıkar ?  

Soru ve isteklerinizi en hızlı bir şekilde cevaplayacak ekimiz taleplerinizi beklemektedir.

0216 589 93 33  

temizlik

daire temizlik şirketleri

eşyalı ev temizliği

endüstriyel temizlik

koltuk yıkama şirketleri

koltuk temizleme şirketleri

küçükyalı halı yıkama fabrikası

halı yıkama firmaları

cam ve dış cephe temizliği

fabrika temizliği şirketleri

zemin temizliği firmaları

hastane temizliği şirketleri

okul, dersane temizliği

inşaat sonrası temizlik

inşaat sonrası daire temizliği

ilaçlama şirketleri

plaza temizliği

villa temizliği

gemi, yat temizliği

işyeri temizliği

cami, ibadethane temizliği

temizlik şirketleri

temizlik firmaları

temizlik hizmetleri

temizlik işi şirketleri

evden eve nakliye


Müşteri hizmetleri departmanımıza online olunan her an bağlanabilir ve tüm sorularınızı iletebilirsiniz.Sizlere en kaliteli hizmeti sunmak görevimizdir.

Mum Lekesi

Doğum günü partilerinde, çeşitli kutlamalarda, bazı dinlerin törenlerinde ve aroma terapide de kullanılan renkli ve kokulu mumlar; dekoratif objeler, vurgulayıcı unsurlar ve ilginç sohbet konusu şeklinde varlık gösterirler. Çiçek kokulu mumlar koku duyumuzu şenlendirmelerine karşın, malesef hiç hoş görünmeyen mum damlaları görüntüye girerek bizi tekrar dünyanın bir temizlik işleri yeri olduğu gerçeğine geri döndürmektedir.

Mum konusunda genellikle fazla endişelenmeye gerek yoktur ve damlayan mumlar neredeyse meydana geldikleri kadar kolay bir şekilde çıkartılabilmektedir. Bunun yanında mumun damladığı yüzey tipine ve yerine bağlı olarak, mum lekesi çıkarılmasında doğru ve bilinçli yöntemlere ihtiyaç vardır. Ayrıca giysiler sözkonusuysa, yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar suyla temas etmemelidir.

Giysiden, Kumaştan, Örtülerden, Peçeteden Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Yapılması gereken ilk iş, damlamış olan muma bir buz küpü veya buz torbası koymaktır. Bu, mumun gevrekleşmesini sağlayacağından mum damlasını kazıyarak çıkarabilirsiniz.
 • Mumun alabildiğiniz kadar kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart, kredi kartı veya ince bir tereyağı bıçağı kullanın. Asla ağzı tırtıklı normal bir bıçak kullanmayın; örtüye zarar verebilirsiniz.
 • Mum parçalarının mümkün olduğu kadar fazla kısmını dikkatlice çıkardıktan sonra, ütüyü çıkarın ve biraz kese kâğıdı alın.
 • Bu kese kâğıdını, mum lekesi olan kumaşın altına koyun, kumaşın cinsine bağlı olarak ütüyü ısıtın.
 • Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kesekâğıdı koyun.
 • Mum, kesekâğıdına geçinceye kadar üstteki kese kağıdını hafifçe ütüleyin.
 • Soğuduktan sonra mum kalıntısının bulunduğu kese kâğıdını çöpe atın.
 • Bütün mum lekesi çıkıncaya kadar işlemi yeni kese kâğıdıyla tekrarlayın.

Eğer renkli mum sözkonusuysa, giysiler, masa örtüsü veya peçete üzerindeki mum lekesi tamamen giderilemeyebilir. Böyle bir durumda, Dry Center Kuru Temizleme Servisinden destek alabilirsiniz.

Ayrıca, mum lekesi kumaştan nasıl çıkar sorusunun kumaş çeşitliliğinden dolayı tek bir cevabının olmadığını da aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Örneğin; akrilik, naylon, olefin, polyester veya bunların karışımı olan sentetik kumaşlar sert ve dayanıklı olmakla beraber, lekeler karşısında daha hassastırlar. Yün, pamuk, keten ve ipek gibi doğal kumaşlar ise daha yumuşak ve dayanıksız olmalarına karşın, mum lekesi kumaştan çıkarılır iken daha iyi sonuçlar verebilirler. Her halükarda, kumaştaki mum lekesini çıkarırken son derece dikkatli olmak gerekir.

Halıdaki Mum Lekesi

Mumlar genellikle bir şekilde halılarımıza, kilimlerimize veya döşeme kumaşlarına damlarlar. Bu, hiç de gizemli bir şey değil; çünkü çoğu mumlar yanık durumdayken bir şekilde taşınmaya çalışırlar.
Ayrıca bazen mum, söndürüldükten hemen sonra mum akıntısının soğuyup donması beklenmeden taşınmaktadır.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Eğer sizin de halınıza mum damlarsa, mumu bir buz küpü veya buz torbası kullanarak dondurun. Halıdaki veya koltuk benzeri döşemelik kumaşlar üzerindeki mumu dondurmak için tasarlanmış bir ticari ürün de kullanabilirsiniz.
 • Mum donduktan sonra, plastik bir kart veya küt ağızlı temiz bir bıçak kullanarak mum lekesini parçalayın.
 • Daha sonra hemen mum parçalarını alın veya elektrikli süpürgeyle temizleyin. Eğer uzun süre beklerseniz mum parçaları yumuşayacak ve tekrar soğutmanız gerekecektir.

       

temizlik daire temizlik şirketleri eşyalı ev temizliği endüstriyel temizlik koltuk yıkama şirketleri koltuk temizleme şirketleri küçükyalı halı yıkama fabrikası halı yıkama firmaları cam ve dış cephe temizliği fabrika temizliği şirketleri zemin temizliği firmaları hastane temizliği şirketleri okul, dersane temizliği inşaat sonrası temizlik inşaat sonrası daire temizliği ilaçlama şirketleri plaza temizliği villa temizliği gemi, yat temizliği işyeri temizliği cami, ibadethane temizliği temizlik şirketleri temizlik firmaları temizlik hizmetleri temizlik işi şirketleri evden eve nakliye